آسمان ایران مقصد بالون های گوگل

10 / 10
از 1 کاربر
در سالیان گذشته بحث‎های گسترده‌ای در محافل علمی جهان درباره راهکارهای ارائه اینترنت رایگان و آزاد به تمام ساکنان زمین و خصوصا ساکنان مناطق محروم و روستایی مطرح شد که یکی از آن موارد بهره‌گیری از پوشش ماهواره‌ای برای ارائه اینترنت آزاد و رایگان به ساکنان کشورهای مختلف بود اما با توجه به بار مالی سنگین این عملیات این راهکار فعلا کنار گذاشته شده است.
در اولین آزمایش 30 بالون به مدت دو هفته به جو فرستاده شدند و توانستند به خوبی و با کیفیت بالا دسترسی به اینترنت را برای 50 کاربر در نقاط مختلف نیوزیلند تامین کنند. هر بالون پرشده با گاز هلیوم 15 متر طول دارد و قادر است بیش از صد روز به صورت مستمر به انجام ماموریت بپردازد. نکته جالب توجه سرعت بالای این شبکه است که بنا بر آزمایش‌های انجام شده نوع شبکه آن نسل سوم تلفن همراه یعنی 3G است و این نکته بیانگر این ویژگی است که کلیه شهروندان از جمله دارندگان تلفن‌های همراه قادر به بهره‌گیری از این شبکه خواهند بود. هر بالون در کنار تجهیزات مخابراتی، مجهز به سیستم ناوبری و پنل خورشیدی است تا بتواند به‌طور همزمان علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز خود، قادر به مسیریابی و هدایت باشد.
هر بالون قادر است فضایی به مساحت 1255 کیلومتر مربع را پوشش دهد، بنابراین به‌راحتی می‌توان پوشش اینترنت لازم برای شهروندان شهر تهران را با این راهکار تامین کرد. گوگل امیدوار است با ارسال 300 بالون بتواند پوشش جهانی اینترنت را تحقق بخشد. مقصد دوم برای آزمایش این پروژه کشور هند است زیرا مقامات هندی علاقه‌مندی بالایی به گسترش شبکه اینترنت و در نتیجه بهره‌گیری از خدمات ارزش افزوده آن در راستای توسعه ملی کشور هند دارند. در دومین آزمایش قرار است ارائه پوشش اینترنت رایگان برای چند روستا مورد بررسی و آزمایش قرار گیرد.
در صورت موفقیت این پروژه در هندوستان که جمعیت کاربران اینترنت آن بالغ بر 130‌میلیون نفر است ولی تعداد کاربران تلفن همراه بیش از 900‌میلیون نفر است، می‌توانیم شاهد یک انقلاب در افزایش ضریب نفوذ اینترنت در بین کاربران هندی باشیم. در صورت موفقیت این پروژه در آزمایش‌های مختلف آتی مطمئنا با توجه به سیاست‌های دولت آمریکا و شرکت‎های فناوری‌محور تابع آن از جمله گوگل مطمئنا باید در سال‎های آتی منتظر شنیدن خبر پرواز این بالون‎ها بر فراز شهرهای کشورمان از جمله مشهد و تهران باشیم!

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :